Ένα κατάστημα ρούχων και παπουτσιών αποφάσισε να κάνει
κάποιες εκπτώσεις. Μια παρέα κοριτσιών 3 ατόμων αποφάσισαν να αγοράσουν η κάθε
μία από 1 πράγμα. Το πρώτο κορίτσι βρήκε ένα φόρεμα που κόστιζε 40€ και είχε
έκπτωση 12%, το δεύτερο κορίτσι βρήκε κάτι μποτάκια που είχαν έκπτωση 20% από
την αρχική τιμή τους που ήταν 65€ και το τελευταίο κορίτσι αγόρασε μία μπλούζα
η οποία κόστιζε 34€ και την βρήκε σε έκπτωση 10%. Να βρείτε α)την τελική τιμή
των προϊόντων β)πόσο κόστιζαν συνολικά όλα τα πράγματα
Λύση
Φόρεμα:
12
480 48
------- ×40=--------- = --------=4,8 40-4,8=35,2€
100
100 10
Μποτάκια:
20
1300 13
------- ×65=-----------=-------=13 65-13=52€
100
100 1
Μπλούζα:
10 340 34
------×34=---------=-------=3,4 34-3,4=30,6€
100 100 10
35,2+52+30,6=117,8€
Απάντηση α) η τελική τιμή των προϊόντων είναι φόρεμα
35,2€ μποτάκια 52€ μπλούζα 30,6€
Απάντηση β) συνολικά κόστιζαν 117,8€
Σπυριδούλα Α6
Το ποσοστό ανεργίας στην Κρήτη είναι 4%. Οι κάτοικοι στην
Κρήτη είναι 601.000. Πόσοι είναι οι άνεργοι;
Λύση:
4/100x601.000=2.404.000/100=24.040
Σοφία Α5
Σε ένα μαγαζί που πουλάνε ρούχα σε όλα τα είδη υπάρχει 13% Φ.Π.Α.
Αν αγόρασα ένα παντελόνι αξίας 50$ και μια μπλούζα 100$.
α) ποια είναι η τελική τιμή συνολικά;
β) Επειδή ήμουν ο
100΄΄ πελάτης μου έκαναν έκπτωση 20%. Πόσο πλήρωσα τελικά΄;
α)50*13/100=650/100=6,5$
50+6,50=56,50$
100*13/100=1300/100=13$
100+13=130$
130+56,50=186,50$
Η τελική τιμή είναι186,50$
β)186,50*20/100=3730/100=37,30$
186,50-37,30=142,20$
Με την έκπτωση θα πληρώσω 142,2$
Ευάγγελος Α5
Ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια είχε αρχική τιμή 120 ευρώ
μετα την έκπτωση η τιμή έγινε 78 ευρώ. Πόσο % ήταν η έκπτωση;
120 - 78 = 42
42/100 = 0,35 η 35/100 η 35%
Άρα η έκπτωση είναι 35%
Ταξιάρχης-Γαβριήλ Α6
Στο πρώτο λύκειο Σταυρούπολης φοιτούν 500 μαθητές. Από
αυτούς το 15% είναι άριστοι και το 25% αδιάβαστοι μαθητές πόσοι είναι οι
άριστοι και πόσοι οι αδιάβαστοι;
Λύση:
15/100 × 500 = 15×500/100 = 7.500/100=75
25/100 × 500 = 25×500/100 = 12.500/100=125.
Απάντηση:
Οι άριστοι μαθητές είναι 75 ενώ οι αδιάβαστοι 125.
Γιώργος Κ. Α2
Η Φωτεινή στην περίοδο των εκπτώσεων αγόρασε ένα μπλουζάκι
και ένα τζίν. Το
μπλουζάκι κόστιζε 15 ευρώ και είχε έκπτωση 10% το τζίν
κόστιζε 25 ευρώ και είχε έκπτωση
15%.α)Πόσο κόστιζαν όλα μαζί ; β) Πόσο θα ήταν η τελική τιμή
αν είχε κουπόνι αξίας 12% ;
Λύση :
α)
15*10/100 = 15/10 =1,5 ευρώ 15 -1,5 = 13,5 ευρώ
25*15/100 = 375/100= 3,75 ευρώ 25-3,75=21,25 ευρώ
13,5 +21,5 =35 ευρώ
Κόστιζαν όλα μαζί 35 ευρώ
β)
35*12/100 = 420/100 =4,2 ευρώ 35 -4,2 = 30,8 ευρώ
Η τελική τιμή ήταν 30,8 ευρώ
Έλενα και Μαριάννα Α2
Σε μία αντιπροσωπεία
αυτοκινήτων, η αρχική τιμή ενός αυτοκινήτου είναι 10.000Ε αλλά έγινε μια αύξηση 13%.
α)Πόσα ευρώ είναι η έκπτωση;
β)Ποιά είναι η τελική τιμή του αυτοκινήτου;
α)10.000x13/100=130.000/100=1300Ε αύξηση
β)10.000+1300=11.300Ε τελική τιμή
Χρήστος Α5
Η τιμή ενός πουλόβερ ήταν 30€ και αυξήθηκε κατά 12%. Ποια είναι η τελική τιμή
του πουλόβερ
Λύση:
12•30. 360
----------- =. --------- = 3,60€
100. 100
30+3,60= 33,60€
Η τελική τιμή είναι 33,60€
Αναστασία Α6
Ένα μπουφάν κοστίζει 110 ευρώ αλλά χωρίς το Φ.Π.Α. που είναι 24%.Πόσο είναι η τιμή μαζί με το Φ.Π.Α.;
24/100*110=2640/100=26,40
110+26,40=136,40 το μπουφάν με το Φ.Π.Α
Άγγελος Π. Α5
Μια μπλούζα είχε 50 ευρώ και έγινε αύξηση στην τιμή της κατά
20%. Στην περίοδο των
εκπτώσεων έγινε μείωση στην τιμή της ξανά κατά 20%. Πόσο
είναι η τελική τιμή της
μπλούζαςꓼ
Λύση:
Η αύξηση της τιμής της μπλούζας είναι:
20∕100 • 50= 1000∕100= 10€
Οπότε η μπλούζα μετά την αύξηση κοστίζει 50+10=60€
Στις εκπτώσεις η μείωση της τιμής της μπλούζας είναιꓽ
20∕100×60= 1200∕100=12€
Άρα η τελική τιμή της μπλούζας είναιꓽ 60-12=48€
Φαίη Α3
Μια ντουλάπα αξίας 370€ έχει έκπτωση 27%. Ποια είναι η
τελική τιμή της ντουλάπας?
27 9990
--------×370€= ----------=99,9
100 100
370-99,9= 270,1
Κατερίνα Α6
Ο Νίκος πληρωνόταν 150 €
και του έδωσαν αύξηση 5%. Να βρείτε πόσο θα είναι ο μισθός του μετά την
αύξηση.
5 750
----- x 150 = --------- =
7,5
100 100
150 + 7,5 = 157,5
Ο Νίκος θα πληρώνεται 157,5 ευρώ
Αναστασία Μ. Α5
Ένα είδος έχει τιμή 150€ .Έγινε έκπτωση 15%. Ποια είναι η
τελική τιμή του;
Τα 100/100 είναι 150€
Τα (100-15)/100=85/100
θα είναι 85/100 · 150 = 12.750/100=127,5€
Η τελική τιμή του είναι 127,5€
Χρύσα Α5
Ο Κώστας εργάζεται σε ένα γραφείο και ο μισθός του είναι
900€. Τον επόμενο μήνα του κάνουν αύξηση κατά 5% . α) Πόσα ευρώ θα είναι η
αύξηση του Κώστα; β) Πόσα ευρώ θα παίρνει ο Κώστας μετά την αύξηση του;
α) 900×5%=4.500/100=45€
β) 900+45=945€
Ιωάννα Π. Α5
Ένα σακάκι έκανε 30 ευρώ και έγινε αύξηση τιμής κατά 10% . Να
βρείτε α) το ποσό της αύξησης β)την τελική τιμή από το σακάκι
α)10/100×30=300/100=3
β)30+3=33€
Άρα η τελική τιμή από το σακάκι είναι 33€
Δέσποινα Α2
Ο κύριος Πέτρος και η γυναίκα του αποφάσισαν να
αγοράσουν ένα ψυγείο που στοίχιζε 680€. Το
Φ.Π.Α. του ψυγείου ήταν 24%.
Α. Πόσο θα κοστίσει τελικά το ψυγείο;
Β. Αν πληρώσει το ποσό σε 5 δόσεις , πόσα € θα είναι η κάθε
δόση του;
680 x 24 /100 =16320 /100=
163,2 €
680+163.2 = 843,2
843,2 : 5 = 168,64 €
Απάντηση:
Α. Το ψυγείο θα
στοιχίσει 843,2 €.
Β. Η κάθε δόση που πρέπει να πληρώσει είναι 168,64 € .
Ολίνα Α5
Ο Κώστας ήθελε να κάνει δώρο στη μητέρα του για τα γενέθλια
της. Της πηρέ ένα ζευγάρι πέδιλα τα οποία έκαναν 80€ αλλά στο ταμείο του έκαναν
έκπτωση 20%. Της πηρέ επίσης ένα κόσμημα με 10€ και μια όμορφη σακούλα που κόστιζε
50 λεπτά. Πόσο πλήρωσε συνολικά για το δώρο της?
Λύση: 20/100×80= 1600/100= 16€
80-16=64€
64+10,5=74,50€
Χριστιάνα Α6
Το μαγαζί του κ. Ορφέα έχει έναν πίνακα αξίας 100€.Τις
εβδομάδες των διακοπών των Χριστουγέννων έκανε μια έκπτωση 10%.
Να βρείτε: α)το ποσό της μείωσης
β)την τελική τιμή του πίνακα
Λύση:α) 10 1000
-----
×100 =------------=10€ μείωση
100 100
β)100-10=90€τελική τιμή
Φλορίσα Α6
Ένας καταναλωτής πήγαινε στο σούπερ μάρκετ και ψώνιζε κάθε βδομάδα συγκριμένα προϊόντα, τα οποία τα πλήρωνε 30 ευρώ. Ώσπου μια μέρα πήγε στο σουπερ μάρκετ και τα προϊόντα που έπαιρνε με 30 ευρώ τα πλήρωσε 19% πιο ακριβά, α. πόσο αυξήθηκε η τιμή των προϊόντων??? β. πόσο πλήρωσε συνολικά???
Λύση 30Χ19%=30Χ19/100=570/100=5,7 ευρώ αυξήθηκε
30+5,7=35,7ευρώ πλήρωσε
Απόστολος Α4
Ποια θα ήταν η τελική τιμή πώλησης ενός κινητού αξίας 240€, όταν
το κατάστημα κάνει έκπτωση 10%;
10/100 × 240 = 10 × 240/100= 2400/100= 24%
240-24=216€
Όταν το κατάστημα κάνει έκπτωση, το κινητό θα έχει αξία 216€
Αναστασία Ε. Α2
Την περίοδο των εκπτώσεων πήγα στον Κωτσόβολο και πήρα: ένα παιχνίδι 50€, ένα κινητό 300€ και μια τηλεόραση 1000€. Είχε πολλές εκπτώσεις ,το παιχνίδι το είχε 25% έκπτωση, το κινητό 30% και την τηλεόραση 44%.Πόσο πήρα όλα τα προϊόντα μαζί με τις εκπτώσεις.
Λύση
Παιχνίδι 25/100•50=1250/100=12,5 50-12,5=37,5€
Κινητό 30/100•300=9000/100=90 300-90=210€
Τηλεόραση 44/100•1000=44.000/100=440 1000-440=560€
560+210+37,5=807,5
Λευτέρης Α5
Ο Μπάμπης αγόρασε 1 αγελάδα με αρχική τιμή 1234$. Ο τσοπάνος
του είπε ότι έχει αύξηση 12%. Πόσο την αγόρασε τελικά ο Μπάμπης?
12% * 1234= 12*1.234/100= 14.808/100 =148,08$
Άρα
1234+148,08= 1.382,08$
Παναγιώτης Α4
Δύο υπάλληλοι έχουν μισθό 1500€. Στον έναν από τους δύο
έγινε αύξηση 8% και στον άλλο μείωση 5% πάνω στις αποδοχές του πρώτου υπαλλήλου
όπως διαμορφώθηκαν μετά την αύξηση. Να
βρείτε τους νέους μισθούς.
Λύση:
Η αύξηση που έγινε στον έναν υπάλληλο είναι ίση με 8/100×1500=120€ και ο μισθός του διαμορφώθηκε
στα 1500+120=1620€.
Η μείωση που έγινε στον άλλον υπάλληλο είναι 5/100×1620=81€
και ο μισθός που έγινε είναι 1500 – 81=1419€.
Δέσποινα και Δημήτρης Κ. Α3
Ένα μπουφάν κοστίζει 98€ αλλά έχει έκπτωση 18%. Ποια είναι η τελική του τιμή;
Λύση:
98€ x 18% = 98x18/100 = 1.764 = 17,64€
98- 17,64 =80,36€
Τελική τιμή = 80,36€
Eλένη Α4
Ο Γιάννης έψαχνε για καρέκλα. Βρήκε μία με αρχική τιμή 140
ευρώ αλλά το κατάστημα την είχε έκπτωση 30%. Πόσο πλήρωσε τελικά ο Γιάννης;
ΛΥΣΗ:
30/100*140=0,3*140=42
140-42=98
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
Ο Γιάννης πλήρωσε 98 ευρώ.
Θέμης Α6
Ο μπαμπάς μου ζύγιζε πέρσι 87 κιλά. Φέτος πάχυνε 20% . Ποσά
κιλά είναι φέτος;
Ποσα κιλά παραπάνω πήρε;
20/100×87=1740/100=17,40 κιλά
87,00+17,40=104,40 κιλά
Ο μπαμπάς μου πήρε 17,40 κιλά . Φέτος είναι 104,40 κιλά
Νικολέτα Α5
Μια μπλούζα κόστιζε 120€ και η έκπτωση είναι 25%. Ποια είναι
η τελική τιμή της μπλούζας;
120/100*25=120*25/100=30€
120-30=90€
Άρα η τελική τιμή είναι 90€
Κωσταντίνος Α5
Μια μέρα μια κυρία ήθελε να πάρει μια τσάντα που έκανε 50 ευρώ.
Όταν πήγε να πάρει τη τσάντα είδε ότι είχε 25 % έκπτωση.
Α) Πόσο θα είναι η έκπτωση.
Β)Πόσο θα πληρώσει την τσάντα μετά από την έκπτωση.
Λύση
25
_______ Χ 50 = 12,50
100
50 -12,50=37,50 ευρώ
Γιάννης Α3
Ένας κρεοπώλης έχει έκπτωση στον κιμά 10%.Η αρχική του τιμή ήταν
12 ευρώ. Ποια είναι η τιμή μετά την έκπτωση;
10 120
------ *12=
---------=1,2 ευρώ 12-1,2=10,8 ευρώ
100 100
Γιάννης Α6
Ο Μιχάλης πήγε να ψωνίσει στις εκπτώσεις έναν υπολογιστή που
είχε αρχική τιμή 1200 Ευρώ με έκπτωση 30%, ένα πληκτρολόγιο που είχε 50Ευρω με έκπτωση
20% και ένα ποντίκι με αρχική τιμή 35Ευρω και έκπτωση 40%. Πόσα χρήματα
πλήρωσε;
υπολογιστής
1200*30/100= 360Ευρω η έκπτωση 1200-360=840Ευρω η τελική τιμή
πληκτρολόγιο
50*20/100=10 Ευρώ η έκπτωση 50-10=40Ευρω η τελική τιμή
ποντίκι
35*40/100=14Ευρω η έκπτωση 35-14=21Ευρω η τελική τιμή
840+40+21=901 Ευρώ θα πληρώσει τελικά
Μιχάλης Α2
Ο Μάκης αγόρασε ένα ποδήλατο αξίας 180€ αλλά είχε έκπτωση
20%. Πόσα € αγόρασε το ποδήλατο με την έκπτωση.
Λύση: 20/100 Χ 180 = 36
180-36 =144€
Αναστάσης Α2
Μια ζακέτα κοστίζει 45€.Έχει έκπτωση 17%.Ποια είναι η Τελική
Τιμή;
Λύση: 17/100•45=765:100=7,65€ 45,00-7,65=38,65€
Απάντηση:Η Τελική Τιμή της ζακέτας είναι 38,65€.
Άγγελική Α4
Ένα σχολείο έχει 500 παιδιά. Πόσο είναι το 40% των παιδιών
αυτού του σχολείου;
500X40/100=20000/100=200 παιδιά
Μάριος Α6
Αγόρασα ένα ζευγάρι παπούτσια 80 ευρώ και με το εκπτωτικό
κουπόνι είχαμε 10% έκπτωση. Επίσης αγόρασα ένα μπουφάν 100 ευρώ και είχε
έκπτωση 15% . Πόσο θα πληρώσουμε με την έκπτωση;
10/100 Χ 80 =800/100 =8€ 80-8=72€
15/100 Χ 100=1500/100=15€
100-15=85€
Νίκος Π. Α5
Μια μέρα αποφάσισα να αγοράσω ένα φόρεμα που είχε αρχική
τιμή 150€ αλλά μου είπαν από το κατάστημα ότι έχει 20%έκπτωση
Άρχισα λοιπόν να κάνω
τις πράξεις :
20%•150=20/100•150=3.000/100=30€
150-30=120€
Μένια Α3
Ένα κιλό μοσχαρίσιο κρέας πριν την ανατίμηση κόστιζε 7,8
ευρώ. Ποια είναι η τιμή του μετά την αύξηση κατά 20%;
Λύση:
7,8 x 20/100=1,56
7,8 +1,56=9,36
Απάντηση: η τιμή ενός κιλού κρέατος μετά την αύξηση κατά 20%
είναι 9,36 ευρώ.
Γιώργος Α5
Χθες πήγα να αγοράσω παπούτσια. Πήρα για μένα ένα ζευγάρι με
αρχική τιμή 60€ και για τον αδελφό μου ένα ζευγάρι με αρχική τιμή 50€. Στο
ταμείο με ενημέρωσαν ότι αυτά που έκαναν 60€ είχαν 15% έκπτωση και αυτά που
ήταν 50€ είχαν αύξηση 10%. Πόσο πλήρωσα τελικά;
Λύση:
60*15/100=900/100=9€
60-9=51€
50*10/100=500/100=5€
50+5=55€
55+51=106€
Νικόλας Α3
Ο Αποστόλης πήγε στο βιβλιοπωλείο για να αγοράσει μια
σχολική τσάντα που έκανε 80€. Όμως του έκαναν έκπτωση 10%. Ποια ήταν η τελική
τιμή;
10/100×80= 10×80/100 =800/100=8
80-8=72
Η τελική τιμή ήταν 72€.
Ελένη Α6
Η κυρία Μαρία έχει ένα μαγαζί με ρούχα και η κ. Αναστασία
πάει να αγοράσει κάποια ρούχα για αυτήν και την οικογένειά της .Αγοράζει μια
μπλούζα για τον άντρα της στα 25€ μια μπλούζα για την κόρη της στα 30€ και μια
μπλούζα για αυτήν στα 35 ευρώ. Και επειδή η κ. Μαρία είναι φίλη με την κ. Αναστασία
της κάνει έκπτωση 20%.
1)Πόσα πληρώνει χωρίς την έκπτωση
2) Πόσα πληρώνει με την έκπτωση
1) 25+30+35=90
2) 20/100x90=1800:100=18 η έκπτωση 90-18=72
Θοδωρής Α6
Τι ποσοστό του 86 είναι το 12;
12/86 = 0,140
0,140 x 100 = 14,0%
12 από 86 είναι 14,0%
Αλέξανδρος Α3
Ποια είναι η τιμή πώλησης ενός βιβλίου αξίας 15€, με
επιβάρυνση Φ.Π.Α 7%;
7/100 ×15=7×15/100=105/100=1,05
15+1,05=16,05€
Θαλασσινός και Άγγελος Ι. Α2
Ένα ψυγείο κάνει 230 ευρώ σε ένα κατάστημα . Μια μέρα οι
τιμές αυξήθηκαν κατά 7 %. (Α) Βρείτε πόσα ευρώ είναι η αύξηση. (Β) Βρείτε την
τελική τιμή .
(Α) 230/100 ×7=1610/100=16,1 ευρώ αύξηση
(Β) 230+16,1=246,1€ τελική τιμή
Άγγελος Ο. Α5
Ο Κύριος Κοσμάς πήγε με την γυναίκα του για ψώνια την
περίοδο των εκπτώσεων. Αγόρασαν 2 μπλούζες . Η μια κόστιζε πριν τις εκπτώσεις
50 Ε και η άλλη κόστιζε 45 Ε. Το μαγαζί έκανε έκπτωση στις μπλούζες 20 %. Πόσο
πλήρωσαν για κάθε μπλούζα. Πόσο πλήρωσαν και για τις δύο μπλούζες.
20/100 * 50=10000/100=10 50-10=40Ε
20/100*45=900/100=9 45-9=36Ε
45+36=76Ε
Αδαμαντία Α6
Ένα μπουκάλι γάλα πουλιέται στο σούπερ μάρκετ 1,20€. Αν μια
μέρα το σούπερ μάρκετ έχει το συγκεκριμένο γάλα σε προσφορά,
πουλώντας το με έκπτωση 30%, πόσο θα το αγοράσουμε;
Λύση: 1,20x30%=1.20 x30/100=0.36€
1.20€-0.36€=0.84€
Τιμή αγοράς:0.84€
Δημήτρης Α2
Έχοντας μαζί σας 150€ αποφασίσατε να αγοράσετε ένα μπουφάν
αξίας 80€ με 25% έκπτωση και μια τσάντα αξίας 110€ με 35% έκπτωση. Πόσα λεφτά
πληρώσατε και πόσα έμειναν;
~25/100 × 80 = 25 × 80/100 = 2000/100 = 20€ (Έκπτωση) 80-20 = 60€
~ 35/100 × 110 = 35 × 110/100 =3850/100 = 38,5€ (Έκπτωση) 110 - 38,5 = 71,5€
~ 71,5 + 60 = 131,5€ (Τελική τιμή)
~ 150 - 131,5 = 18,5€ (Χρήματα που έμειναν)
Ιωάννα Καλ. Α3
Ο Γιώργος θέλει να αγοράσει έναν υπολογιστή που η αξία του
ειναι 450 ευρώ και έγινε μια έκπτωση 15%. Ποιά είναι η τελική τιμή του
υπολογιστή;
ΛΥΣΗ: 15/100 * 450=6750/100=67,5
450-67,5=382,5 είναι η τελική τιμή του
υπολογιστή.
Λευτέρης Α6
Μια κοπέλα θέλει να αγοράσει ένα ζευγάρι μπότες που κάνουν 100$.
Αλλά μετά της εκπτώσεις οι μπότες είναι 10%
φθηνότερες . Να βρεις την τελική τιμή του προϊόντος:
10% x 100 = 10 x 100/100 = 1.000/100 = 10
100-10=90$
Η τελική τιμή του προϊόντος είναι 90$
Σοφία Ν. Α3
Στην τάξη είναι 25 μαθητές. Γράψανε διαγώνισμα στα μαθηματικά.
Το 20% των μαθητών έγραψε 20,το 40% έγραψε 16,το 32% έγραψε 18 και το 8%έγραψε
10.Πόσοι μαθητές πήραν 20 ,πόσοι 16 ,πόσοι 18 και πόσοι 10.
1)20/100×25=500/100=5 μαθητές
2)40/100×25=1000/100=10 μαθητές
3)32/100×25=800/100=8 μαθητές
4)8/100×25=200/100=2 μαθητές
20 πήραν 5 παιδιά, 16 πήραν 10 παιδιά, 18 πήραν 8 και 10
πήραν 2 παιδιά
Αγάπη Α3
Η τιμή πώλησης ενός ζευγαριού παπουτσιών είναι 90€ χωρίς
ΦΠΑ. Η επιβάρυνση ΦΠΑ είναι 12%. Ποιο είναι το κόστος αγοράς των παπουτσιών από
τον αγοραστή;
Λύση: 90*12%
= 90*12/100=1.080/100= 10,80€ Άρα:
90+10,80=100,80€
Γεωργία Α4
Σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών ειδών έγινε αύξηση σε 2 προϊόντα.
Σε ένα κινητό των 230€ έγινε αύξηση 18% και σε έναν υπολογιστή των 600€ έγινε
αύξηση 10%. Πόσο θα κοστίζουν αυτά τα 2 προϊόντα μαζί μετά την αύξηση?
ΛΥΣΗ :
18/100 × 230 = 414/10 = 414 : 10 = 41,4€
230+41,4=271,4€
10/100 × 600 = 60/1 = 60€ 600+60=660€
660+271,4=931,4€
Απάντηση: Και τα δύο μαζί θα κοστίζουν 931,40€.
Χριστίνα Α5
Ένας υπάλληλος σε μία εταιρεία έχει μισθό 650€. Το αφεντικό
του αποφάσισε να του κάνει αύξηση 8%. Πόσο είναι ο τελικός μισθός του?
Λύση 8%×650=8×650/100=5200/100=52€ 650+52=702€
Απάντηση Ο τελικός του μισθός είναι 702€
Μιχάλης Α4
Αγόρασα ένα παντελόνι 20€ με 10% έκπτωση, μια μπλούζα 35€ με
70% έκπτωση και ένα σκούφο 10€ με 20% έκπτωση. Είχα 50€. Πόσα χρήματα μου
έμειναν?
10/100*20=200/100=2 euro 20-2=18 euro
(παντελονι)
70/100*35=2450/100=24,5
euro 35-24,5=10.5 euro (μπλουζα)
20/100*10=200/100=2
10-2=8
euro (σκούφο)
18.0+10.5+8.0=36.5
50-36.5=13.5 μου εμειναν
Χρήστος Γ. Α4
Μια φορά το δίμηνο εγώ και η μαμά μου πηγαίνουμε για ψώνια.
Καθώς οδηγούσε η μαμά μου σκεφτόμουν εκείνο το τζιν από ένα μαγαζί που το είχα
δει και ήθελα να το αγοράσω. Όποτε αποφασίσαμε με την μαμά μου να πάω να το
πάρω . Όταν πήγαμε και το δοκίμασα είπα ότι: "αυτό είναι θα το αγοράσω
". Το τζιν ήταν 30€ με έκπτωση 15 %.Όταν πήγαμε να το πληρώσουμε η
πωλήτρια μας έβγαλε λάθος τιμή. Η μαμά μου έξαλλη να φωνάζει και η πωλήτρια να
την λέει να σταματήσει να φωνάζει . Εγώ εκείνη την ώρα αποφάσισα να κάνω την
πράξη για να δούμε πιο είναι το αποτέλεσμα. Έβγαλα ένα μπλοκάκι και ένα στυλό
από την τσάντα μου. Εγώ η μαμά μου και η πωλητήρια ξεκινήσαμε να κάνουμε την
πράξη. Η λύση ήταν :15%• 30€=15/100•30=450/100 =45:10= 4,5 € Άρα 30-4,5=25,5€.Η
πωλήτρια τελικά κατάλαβε το λάθος της και ζήτησε συγγνώμη.
Κωνσταντίνα Α4
Ποσό 2.000€ κατατέθηκε σε λογαριασμό της τράπεζας με
επιτόκιο 5%. Πόσο είναι ο τόκος του: α). 1ου χρόνου και β). πόσο του 2ου?
Απάντηση:
5 10.000
α). ----- × 2.000 =
------------- = 100€
100 100
β). 1.000 + 100 = 1.100€
5 10.500
------ × 2.100 =
----------- = 105€
100
100
Αναστασία Π. Α5
Σε μια μικρή συναυλία ήρθαν το 30% από τα 1.500. Πόσα άτομα
ήρθαν;
30/100•1.500=45.000/100=450 άτομα
Ιωάννα Α5
Ο Γιάννης πήγε για ψώνια και αγόρασε ένα μπουφάν που έκανε
60€ που είχε έκπτωση 30% , μία ζακέτα 35€ με έκπτωση 10% και τέλος ένα
παντελόνι 30€ με έκπτωση 5%.
Α) Να βρεις πόσο έκαναν όλα μαζί με την έκπτωση
Β) Να βρεις πόσο έκανε το καθένα ξεχωριστά
60*30/100=60*30/100=1800/100=18€ 60-18=42
35*10/100=35*10/100=350/100=3,5 35-3,5=31,5
30*5/100=3*5/100=150/100=1,5
30-1,5=28,5
28,5+31,5+42=102
Aλέξης Α6
Εγώ με τον φίλο μου πήγαμε για ψώνια. Βρήκαμε ένα φούτερ
όπου κόστιζε 30$ και είχε 20% έκπτωση και ένα παντελόνι με 25$ με
10% έκπτωση. Πόσο θα κάνουν και τα δύο μαζί;
Φούτερ:30×20=600:100=6$ 30-6=24$
Παντελόνι:25×10=250:100=2,50$ 25-2,5=22,5$
Σύνολο:24+22,5=46,5$
Αλέξανδρος Α2
Σε ένα χωριό κατοικούν 300 άτομα. Μέχρι την ηλικία των 30 ετών
είναι το 24% του χωριού. Από την ηλικία των 31 έως 60 είναι το 40% και στην ηλικία
από 60 και άνω είναι οι υπόλοιποι. Στην ηλικία των 31 έως 60 το 40% είναι άντρες.
Να βρείτε:
Α) Τι ποσοστό αντιπροσωπεύει η ηλικιακή ομάδα των 60 ετών
και άνω
Β) Πόσα είναι τα άτομα σε κάθε ηλικιακή ομάδα
Γ) Πόσες είναι οι γυναίκες και πόσοι οι άντρες στη 2η
ηλικιακή ομάδα
ΛΥΣΗ:
α) 24+40=66
100-66=34
34%
β)300x24%=72 άτομα
300x40%=120 άτομα
300x34%=102 άτομα
γ)2η ηλικιακή ομάδα
120x40%=48 άνδρες 120-48=72 γυναίκες
Παναγιώτης Α6